Programy typu CAD – największa grupa programów zastępująca tradycyjny ołówek czy też rapidograf. Programy należące do tej grupy w zależności od przeznaczenia mają odpowiednio rozbudowane opcje. AutoCad służy do wykonywania rysunków 2d oraz 3d.  Jest to bardzo przydatny. Rysunki wykonuje się w skali 1:1 wcześniej ustawiając odpowiednie jednostki metryczne rysunku.  Warto także w opcjach rysunkowych zaznaczyć wskazywanie charakterystycznych punków na rysunkach takich jak symetria, oś, środek, punkty przecięcia itp. Ponadto w programie możemy obliczyć łatwo pole powierzchni lub obwodu figur korzystając z funkcji zapytań. Przydatne wykonywania do przedmiarów itp.  Ja stosowałem tą metodę do obliczenia objętości robót ziemnych. Rysując przekroje terenu istniejącego  i projektowanych rzędnych uzyskiwałem pole powierzchni wykopu lub nasypu a wprowadzając odpowiednie wartości do tabeli i uśredniając je otrzymywałem bilans robót ziemnych. Dodatkowo można zastosować do przedmiaru tynków, powierzchni płaskich w terenie obliczenia długości rynien itp. W programie znajduje się też szereg kreskowań które pozwalają wypełnić obszary w dowolnym wzorze. Wystarczy wybrać odpowiedni wzór i kąt nachylenia i skorzystać z tej funkcji.  Ponadto ciekawą funkcję stanowi rysowanie na warstwach.  Włączając poszczególne warstwy można  tworzyć  rysunki zawierające konkretny zakres prac np. instalacji, umeblowania, elementów konstrukcyjnych itp. Które w połączeniu stanowią całość. Warto też skorzystać z bloków. Są to gotowe elementy w formacie *.dwg które można wklejać i skalować wg naszych potrzeb. Upiększają elewację, plan zagospodarowania terenu itd.  Zachęcam do korzystania z tej grupy programów. W Internecie znajduje się wiele materiałów i podręczników do nauki obsługi programów typu CAD a także wersje edukacyjne i przeglądarki plików rysunkowych.  Posiadając choćby podstawy tego programu znacząco podwyższacie szanse na dobrą pracę a także wiedzę jak wykorzystać to bogate narzędzie.  Do tej grupy należy też ArchiCad który jest programem typowo dla architektów. Za jego pomocą możemy tworzyć rysunki 3d oraz wizualizację naszych projektów architektonicznych. Gotowe projekty natomiast stanowią łatwa bazę informacji na temat kubatury, powierzchni ścian, objętości drewna więźby dachowej itp.

RM-Win – to dynamicznie rozwijający się program do obliczeń konstrukcyjnych  układów statycznych, belek, ram , słupów itp. Wyposażony w odpowiednie moduły stanowi świetny program do projektowania elementów stalowych, drewnianych, żelbetowych i ażurowych. Pozwala na definiowanie swoich przekrojów , oblicza wskaźniki wytrzymałości i inne parametry przekrojów. Na stronie producenta programu znajduje się wersja edukacyjna do użytku niekomercyjnego.  Ten program powinien znać każdy konstruktor i student budownictwa.

Norma – program do sporządzania kalkulacji kosztorysowych.  Istnieje wiele wersji - także edukacyjnych  - tego programu. Wiadomo że każda inwestycja ma swoją cenę, Norma pomoże określić wartość cen inwestycji budowlanych, instalatorskich, prac rozbiórkowych, robót drogowych itd. Działa w oparciu o katalogi nakładów rzeczowych tzw KNR stanowiące element programu.  Kosztorys odbywa się w prosty sposób. Aby poznać wartość konkretnej czynności należy zacząć od znalezienia jej w KNRach (są podzielone branżowo) następnie podajemy obmiar i opcje  wykonania lub ewentualne poprawki. Otrzymujemy wartości RMS (robocizna, materiały i sprzęt) w poszczególnych kolumnach. Wartości roboczogodzin czy też ilości cegieł niewiele nam mówią więc wybierając odpowiedni cennik  (wydawane są co kwartał i stanowią bazę cenową programu którą należy aktualizować)  poznajemy wartość poszczególnych RMS.  W programie ustalamy także wielkość zysku, kosztów pośrednich, itd.  Polecam zapoznanie się z w/w programem. Narz Edzie docenione i naprawdę ułatwia życie.

Zabawa przez projektowanie. Tak można określić grupę programów służących do wykreowania naszych pomysłów w formie wizualizacji .  Przy dzisiejszej technologii nie stanowi problemu zaprojektowanie łazienki, kuchni, czy też pokoju dla dziecka.  Polecam programy FloorPlan3d, KitchenDraw, VirtualGarden, Pro100, SweetHome3d i wiele innych.  Każdy z tych programów ma za zadanie wykreować nam obraz tego co chcemy stworzyć . Warto się choćby nimi pobawić by rozwinąć w sobie zmysł projektanta lub architekta wnętrz.

Aslan- Normy i Prawo budowlane. Jak sama nazwa wskazuje – zbiór niezbędnych norm i przepisów decydujących o  ludzkim bezpieczeństwie, bezpieczeństwie konstrukcji i o tym czy możemy postawić sąsiadowi płot przed oknem.

Oczywiście niezastąpione są też narzędzia MS Office. W Excelu wykonamy wszelkie zestawienia tabelaryczne, obliczenia, wykresy i inne cuda J W MS Project wykonamy harmonogramy prac uwzględniające drogę krytyczną , zapas czasu itd.  MS Visio to program do tworzenia ciekawych wykresów,  posiada bogatą bibliotekę gotowych elementów  a praca w nim jest bardzo intuicyjna.   Do wykonania prezentacji w formie slajdów służy MS PowerPoint w którym można stworzyć ciekawe i interesujące pokazy  na podstawie opisów, grafiki, oraz podkładów dźwiękowych.

Rynek oprogramowania wspomagającego projektowanie i konstruowanie elementów budowlanych dynamicznie się rozwija.  Dla studentów otworzyły się możliwości korzystania z wersji edukacyjnych. Na uczelniach organizowane są kursy i szkolenia z podstaw obsługi oprogramowania na którym bazują środowiska projektantów, architektów i konstruktorów. Warto zainwestować swój czas i niestety nie rzadko pieniądze aby zapewnić sobie znajomość najnowszych narzędzi. Zachęcam także do korzystania z podręczników dostępnych w formie e-booków.

Większość oprogramowania znajdziecie na stronach producentów. Polecam także Serwis „chomikuj” jako kopalnię dokumentów, opracowań, laborek, oraz oprogramowania  w wersjach edukacyjnych. Przez stronę  http://szukaj-w-chomikuj.vcr.pl na pewno dotrzecie do wielu materiałów przydatnych na studiach budowlanych.      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Powrót do strony głównej